Ünlü fizikçi Stephen Hawking yaşamını yitirdi

Ünlü fizikçi Stephen Hawking 76 yaşında yaşamını yitirdi.

 

Kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili araştırmalarıyla dünyada en çok tanınan fizikçilerden birisi olan Stephen Hawking’in eserleri şu şekilde:

Zamanın Kısa Tarihi

Evrene Açılan Gizli Anahtar

George’nin Kozmik Hazine Avı

George ve Büyük Patlama

Benim Kısa Tarihim

Büyük Tasarım

Zamanın Daha Kısa Tarihi

Çeviz Kabuğunda Evren

Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Zamanın ve Uzayın Doğası

 

Stephen Hawking dünyanın gelişmesiyle kapitalizmin ters düşeceğini, bu yüzden de eşit bir düzenin gerekliliğini şu sözleriyle belirtmişti:

“İlerleyen senelerde robotlar insanların her türlü ihtiyacını karşılayabilecek konuma gelecekler. Gelişen makineler ve yapay zeka teknolojisiyle birlikte insanlar kontrolü robotlara bırakacak ve sadece yaşamlarına odaklanacaklar. Yaşamlarına odaklanan insanlar, robotların yönettiği sistemden sadece ihtiyacı olanları alabilecekler ve bu da şu an dünyanın sahip olduğu kapitalist sisteme oldukça ters bir düşünce. Yapay zeka ve Kapitalizm, bu noktada birbirlerin zıt düşecekler. Yapay zeka ve Kapitalizm karşılaşmasının kazananına göre ya herkes robotlara bağlı, eşit bir düzen içinde yaşayacak ve sistem değişecek, ya da Kapitalizm her türlü ihtiyacı karşılayan robotları da kendi tarafına katacak ve fakirlik her zamankinden çok daha fazla fakir olmak anlamına gelecek.”

 

ALS Hastalığı

12 onur derecesi alan, 1982’de CBE ile ödüllendirilmiş olan ünlü fizikçi, üniversite öğrencisiyken yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle özel olarak geliştirilmiş bir aygıtla iletişim kuruyordu.

 

İlgili Haberler