Yeni Sinema Kanunu: ‘Destekleme kurulları ve Komisyon’ adı altında sansür uygulaması

Kamuoyunda yeni sinema kanunu adıyla anılan Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 30 Ocak Resmi gazete sayısıyla duyuruldu.

Geçtiğimiz günlerde film yapımcıları ve dağıtımcılar arasında tartışmalar çıkmıştı. Bu tartışmalar film biletlerinin satışı üzerineydi. Tartışmalar sonucu gözler yeni sinema kanununa çevrildi. Yeni kanunla birlikte değişiklikler olduğu kadar ucu açık bırakılan maddelerde bulunuyor.

Erdoğan’ın Saray’da onayladığı yasanın imza törenine bazı sinemacılar da katıldı. O isimler şöyle: Birol Güven, Şükrü Avşar, Timur Savcı, Cemal Okan, Muzaffer Yıldırım, Çağrı Özeren, Yılmaz Erdoğan, Necati Akpınar, Fatih Aksoy, Mahsun Kırmızıgül, Kerem Çatay, Mehmet Bozdağ, Serdar Öğretici, Bülent İnal, Burak Özçivit, Oktay Kaynarca, Ata Demirer, Tamer Karadağlı, Şoray Uzun, Demet Akbağ, Raci Şaşmaz, Onur Tan, Bahadır Özdener, Elif Dağdeviren ve Şükrü Erol Avcı.

Bahadır Özdener, sektörün yıllardır devam eden ve âdeta kemikleşmiş bir sorununun 15 günde yasa çıkarılarak çözüldüğünü gördüklerini dile getirerek, ”Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik.” diyerek başkanlık sistemine övgüler yağdırdı. Yılmaz Erdoğan, Tayyip Erdoğan’a sektörün sorunlarının çözümünde gösterdikleri hassasiyetleri ve kabulleri dolayısıyla teşekkür etti. Saray ve yakınlarında tüm bunlar olurken Müjdat Gezen ve Metin Akpınar ise Halk Tv’de ki konuşmalarından dolayı hala yargılanıyor.

‘Destekleme kurulları ve Komisyon’ adı altında sansür uygulaması

Kamuoyunda yeni sinema kanunu olarak anılan Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, sinema filmlerinin değerlendirilmesi ve sınıflandırılmasını temel alıyor. Değerlendirme ve sınıflandırma yapılması için Destekleme kurulları ve Komisyonu oluşturuldu. Denetleme kurulu meslek birliklerinden seçilecek 4 kişi, Bakanlık tarafından belirlenecek üç üye ve bir Bakanlık temsilcisi olmak üzere sekiz üyeden oluşuyor. Meslek birliklerinin bu kurullardaki etkinliği azaltılarak, asıl güç bakanlıkta toplanıyor. Kanun’da asıl dikkat çeken şey ise ‘Destekleme kurulları en az beş üyenin katılımı ile toplanır ve en az beş üyenin aynı yöndeki oyuyla karar alır.’ Maddesi.  Buna göre sadece bakanlık temsilcilerinin katıldığı bir toplantıda bile herhangi bir filmin ‘uygun görülmemesine’ dair bir karar çıkartılabilir. Komisyonun ‘uygun görmediği’ bir film ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Değerlendirme kurulunda bakanlıktan temsilcilerin artmış olması, sansür uygulamasının siyasi mercilerin elinde olduğunu görüyoruz.

Kültürel ve sanatsal filmlere ‘18+’ engeli

Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri; festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18+ yaş işareti ile gösterilecek. Lakin burada hangi filmlerin 18+ yaş işareti ile gösterileceğine dair bir bilgi vermiyor bize. Bakanlıkça değerlendirme ve sınıflandırılması yapılan filmler, ilgili etkinliklerde aldıkları işaret ve ibarelere uygun olarak gösterilecek. Söz konusu etkinliklerde gösterimi yapılacak olan filmlerin taşımaları gereken işaret ve ibarelerin her türlü tanıtım ve gösterim alanında kullanılması zorunlu hale getirildi.

Tekelleşmeye çözüm getirilemezken, ‘bilet fiyatlarına’ uzlaşma

Film yapımcıları ve dağıtımcılar arasında ki ‘bilet fiyatları’ ve ‘bilet fiyatları üzerinden oluşturulan kampanyalara’ dair büyüyen tartışmaya kanun ile açıklık getirildi. O madde şöyle; ‘’Sinema salonu işletmecileri, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremez.’’. Bu madde yapımcılar ve dağıtımcılar arasında küçük bir uzlaşma sağlamış olsa da sinema sektöründe ki tekelleşmeye dair bir şey söylemiş değil. Şu an Cinemaximum ve Mars Grup gibi bazı büyük dağıtım firmaları sinema sektöründeki tekeli ellerine geçirmiş bulunmakta. Sektörü onların yönlendirdiği bir ortamda bağımsız sinemacıların ve sanat filmlerinin vizyona girebilmesi için yarışa girmesi gerekiyor.

İlgili Haberler