Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanata rektörlük sansürü

Yeni Akit gazetesinin Y.T.Ü ile ilgili haberinin ardından öğrencilerin panolarda bulunan reprodüksiyon eserleri rektörlük kararıyla kaldırıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ile ilgili bu sabah Akit gazetesinde yer alan “Sanat adı altında rezalet” başlıklı haberden sonra harekete geçen üniversite rektörlüğü, “teşhircilik, çocuk ve kadın bedeninin sergilenmesi” gerekçesiyle eserin panodan kaldırılmasını istedi. Öğrencilerin röprodüksiyon olan eseri kaldırmak istememesi üzerine rektörlük görevlileri doğrudan olay yerine gelip öğrencilere kendi yaptıkları işleri panodan kazıttı.

Yeni Akit’in “Yıldız Teknik Üniversitesinde sanat adı altında rezalet” başlıklı haberi, gün içerisinde yeniakit.com.tr internet sitesinden kaldırıldı.

Taksim metrosunda sergilenen resimlerden de rahatsız olmuştu

Yeni Akit, 25 Ocak’ta da Gülseren Südor’un “Ali Şir Nevaî Divanı”, Yüksel Arslan’ın “Hamse-i Atâî” ve Cihat Burak’ın “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” eserlerinin Taksim metro durağında sergilenmesini “rezalet” ve “kepazelik” olarak nitelemişti.

Gazete, “Taksim metrosunda çıplak kadın ve cinsel organ sergisi!” başlıklı haberinde “Ahlaksızlığı sanat adı altında yutturmaya çalışan sözde sanatçılar, zihinlerindeki pisliği çıplak kadın ve cinsel organ resmederek gün yüzüne çıkardı” ifadelerini kullanmıştı.

Ressamlar için hakarete varan ifadelerin kullanıldığı haberde, resimler mozaiklenmiş ve “sapık” olarak nitelenmişti.

Kaynak: Evrensel

İlgili Haberler